Palyginimas: G1 vs iPhone

Nors Android savo kelionę į rinką pradėjo tik prieš gerą mėnesį, analitikai prognozuoja, kad dar iki šių metų pabaigos jis turėtų užimti 8 proc. ”smartfounų” rinkos dalies. Akivaizdu, kad tarp iPhone ir aparatų su Android operacine sistema užvirs arši kova. HTC G1 šiuo atveju – pirmasis aparatas, turintis atlaikyti galingojo iPhone konkurenciją. Savaitgalį turėjau progą palyginti abu ”didžiuosius varžovus” – Apple iPhone 3G 8GB ir HTC G1.

Pirmiausia krenta į akis telefonų forma ir stilius. Apple – tikras dizainerio kūrinys, lygus poliruotas korpusas papuoštas chromo juostele, blizgantis ekrano paviršius, ir jokių mygtukų. G1 tikra priešingybė – čia funkcija karaliauja prieš formą, matinės plastmasės korpusas (nors galima rinktis ir baltą) atrodo solidžiai, tačiau neturi jokių užuominų į madą. Telefono apačioje penki mygtukai – „Meniu“ viduryje, po juo „Žalias ragelis“, „Home“, „Back“ ir „Raudonas ragelis“. Viduryje tarp jų – „TrackBall“ rutuliukas. Telefono nugarėlė matinė, o viduryje puikuojasi užrašas „with Google“ – kad nepamirštum.

Abu telefonai valdomi prisilietimu prie ekrano. iPhone ekranas pasirodė šiek tiek jautresnis lietimui, tačiau tai gali būti ir sklandžios vartotojo sąsajos nuopelnas. G1 atveju atvirkščiai. Nepaisant pirmojo teigiamo įspūdžio, G1 vis dėl to kartais „susimąsto“ paleidžiant programas. Vartotojui tai atsiliepia sąsajos nejautrumu – lyg ir paspaudei, o niekas nevyksta. Sureaguoja tik bakstelėjus antrą kartą. Tai kartais tikrai glumina. iPhone ekranas supranta kelis prisilietimus vienu metu („multi-touch“), tuo tarpu G1 – vieną. Tiek kiek spėjau pasinaudoti iPhone, tai suteikia tik vieną, mano akimis nežymų, privalumą – priartinimo dviejų pirštų „žirklėmis“ funkciją. Apple ekranas šiek tiek didesnis, o G1 – didesnės raiškos, tačiau iš šių dviejų man labiau patiko pirmasis.

iPhone vartotojo sąsaja daug komentarų nereikalauja – viskas maksimaliai suprantama ir intuityvu ir nušlifuota. Navigacijos mygtukai ekrane turi standartines vietas ir, įpratus, yra tikrai patogiai pasiekiami. „Firminė“ priartinimo funkcija dviejų pirštų žirklėmis įdomi, madinga ir graži parodyti draugams. Bet didelio patogumo ja naudotis nepajutau. Kur kas patogesnis variantas – ekrano apačioje esantys „skaidrūs“ + ir – mygtukai, kuris realizuotas Android. Malonų įspūdį palieka iPhone sąsajos veikimo sklandumas – paleidžiant programas ar vaikščiojant tarp langų vaizdai vienas kitą keičia tolygiai „išvažiuodami“ ir „atvažiuodami“ į ekraną. Vartotojų kritikos nusipelnė iPhone klaviatūra ekrane, renkant tekstą tikrai reikalingi laikrodininko įgūdžiai apsieiti su smulkiais daiktais, o ir įpratus klaidų vis tiek pasitaiko.

Čia G1 ir nusprendė smogti pirmąjį kirtį konkurentui. Neabejotinai dominuojantis G1 bruožas – dailiai, puslankio trajektorija į šoną „išvažiuojanti“ „QWERTY“ klaviatūra. Naudotis ja labai patogu, mygtukai tinkamo dydžio ir nekelia jokių rūpesčių juos „sugraibyti“, skirtingai nei, pavyzdžiui, kai kuriuose Nokia „smarftounuose“. Klaviatūra – rimtas argumentas besirenkantiems telefoną su interneto pokalbių („instant-messaging“) galimybe. Panašu kad G1 čia bus nepralenkiamas. Vienintelis priekaištas – teksto rinkti neįmanoma viena ranka, be to ne visada norisi išskleidinėti klaviatūrą kai reikia tik brūkštelti trumpą SMS žinutę. Google jau sureagavo į šį priekaištą ir ruošia savo „ekrano klaviatūros“ variantą, kuris turėtų atkeliauti į telefonus kartu su kuriuo nors netolimu „firmware“ atnaujinimu.

Dar vienas patogus dalykas – kontekstinio meniu mygtukas. Android sistemoje jis veikia panašiai kaip dešinysis pelės klavišas asmeniniame kompiuteryje, t.y. jį paspaudus pateikiamos visos su esamu ekranu susijusios programos funkcijos. Neapkraunant vaizdinės sąsajos mygtukais sutaupoma brangi vieta ekrane, kuriame galima parodyti daugiau vartotojui svarbaus vaizdo – remiantis ta pačia filosofija iš ekrano ant korpuso iškeliavo ir „Back“ mygtukas. Šalia turint ir valdymo rutuliuką „TrackBall“, telefoną galima valdyti visai neliečiant ekrano, kas yra visai paranku, jei ekrano pėckiojimas riebaluotais pirštais nėra tavo mėgstamiausių užsiėmimų sąraše.

iPhone pagrindinių programų sąrašas pasiekiamas „Home“ mygtuku, o nuorodos į programas grupuojamos sklandžiai perstumiamuose ekranuose. Tuo tarpu Android turi trijų ekranų pločio darbalaukį, panašų į asmeninio kompiuterio su Windows OS. Tačiau programų sąrašas slepiamas specialiame „stalčiuje“, kurį galima „ištraukti“ ir sustumti specialia „rankenėle“. Vienas tokio sprendimo minusas, kad „rankenėlė“ visą laiką būdama ekrane užima vienos piktogramos pločio juostelę, jei ne ji, piktogramos galėtų būti didesnės (kaip iPhone).

Išskirtinis Android bruožas – multitasking palaikymas. Kiekvienai programai Android skiriama atskira procesoriaus darbo „gija“ (thread), o visų programų prioritetas yra vienodas, net lyginant su telefono sisteminėmis funkcijomis. Tai reiškia, kad programa gali likti pilnavertiškai veikti fone ir ją uždarius – galima iš naršyklės nušokti pasitikrinti pašto ir vėl grįžti į ją, o tuo metu „GPS tracker“ fone registruoja ir siunčia į serverį tavo koordinates važiuojant automobiliu iš Vilniaus į Kauną. :)

iPhone laimi atminties talpos rungtį – konkrečiame egzemplioriuje yra 8 GB vidinės atminties, nors pardavinėjamas aparatas ir su 16 GB. HTC G1, tuo tarpu, iš gamyklos turi 128 MB vidinės atminties ir 1 GB išorinę atminties kortelę. Tačiau iPhone išorinės atminties kortelės neturi, o 8 GB Micro SD kortelė HTC G1 telefonui parduotuvėje kainuoja 80 Lt – ir jų, pavyzdžiui, su mėgstamiausia muzika, gali turėti ne vieną.

Prie abiejų aparatų pridedamos ausinės muzikos klausymui. iPhone turi standartinę 3,5 mm ausinių jungtį, o HTC ausinė jungiama per micro-USB prievadą. Tai ne tik kad neleidžia prijungti savo mėgiamų ausinių prie G1, bet ir privers padėti ausines į šalį norint telefoną pakrauti arba sujungti su kompiuteriu.

Akumuliatoriaus veikimo trukmė – dar viena Apple pergalė. Kol pradžioje „žaidžiau“ su G1 pastoviai – naršiau internete, žiūrėjau YouTube filmukus ir per „wireless“ siunčiausi visas iš eilės programas iš AndroidMarket, krautuvą reikėjo pajunginėti mažiausiai tris kartus per dieną. iPhone irgi nepasižymi super ištverme, bet „laiko“ šiek tiek ilgiau.

Be abejo, didžiausią abiejų telefonų vertę sudaro ne „geležis“, o programinė įranga. Pirmasis naudoja Apple ”firminę” OS X iPhone operacinę sistemą, antrasis – jau minėtą Open Handset Alliance ir Google kūrinį Android.

Deja, tenka pripažinti, kad nei iPhone, nei G1 tik išpakuotas iš dėžutės rimtam darbui netinka. Taip, telefonai turi standartines kalendoriaus bei el. pašto programas, tačiau jos, ypač G1 atveju taip pat galėtų būti tobulesnės. Ofiso programų Android operacinei sistemai taip pat dar teks palaukti – kol iki naujųjų Google Android Market sistemoje platinamos tik nemokamos programos, didieji rinkos žaidėjai neskuba pateikti rimtų savo produktų.

Kitos standartinės programos abiejuose telefonuose panašios – YouTube ir Google Maps veikia beveik identiškai (atkreipkite dėmesį į dešinėje parodytame Android ekranėlyje išskleistą kontekstinį meniu).

Tiesa, kitokių nei YouTube video formatų Android kol kas nesupranta, tad mėgstamo filmo kelionėje per G1 pažiūrėti negalėsite. Abi programos turi standartines nuorodas programoms ir muzikai parsisiųsti, tai – Apple AppStore bei iTunes ir Android Market bei AmazonMP3. Android išsiskiria jau minėtomis interneto pokalbių („instant messaging“) galimybėmis, standartiniame pakete esanti programa leidžia naudotis Google Talk, Yahoo Messenger ir Windows Live Messenger prisijungimo vardais. Android Market pradėta platinti Meebo programa sujungia šiuos visus klientus į vieną.

Apie interneto naršykles nėra ko labai daug pasakoti, tiek iPhone „Safari“, tiek Android „Browser“ veikia be priekaištų. Šiokį tokį pranašumą kol kas turi Apple, nes daugėja specialiai iPhone pritaikytų svetainių, tas pats www.lrytas.lt jau siūlo iPhone versiją su specialiai šiam telefonui pritaikytu šriftu ir navigacijos sistema.

Android „iš prigimties“ susietas su Gmail – jau įjungiant telefoną būtina prisiregistruoti Gmail sistemoje, o toliau Gmail paštas tikrinamas ir pristatomas automatiškai. Visi telefono kontaktai automatiškai sinchronizuojami su Gmail. Tai didelis pliusas aktyviai naudojantiems šią sistemą, o nenaudojantys netruks prie jos priprasti. Nauji laiškai, kaip ir kiti ispėjimai apie telefono statusą („notifications“), patenka į ekrano viršuje esančią statuso juostelę, kurią taip pat galima ištraukti „stalčiaus“ principu ir patogiai peržiūrėti jos turinį.

iPhone pakuotėje pridedamas kompaktinis diskas su iTunes programa, kuri Windows aplinkoje veikia laabai jau griozdiškai. Tačiau visgi iTunes leidžia daryti atsargines kontaktų kopijas ir sinchronizuoti kontaktus, muziką bei filmus su telefonu. Android neturi jokios programos kompiuteriui, tačiau prie telefono pridedamas USB kabelis leidžia prijungti G1 prie kompiuterio ir perkelti failus į atminties kortelę naudojantis Windows Explorer. Kadangi kontaktai saugomi „debesyje“ – Gmail sistemoje, tai pradžiai to lyg ir pakanka, tačiau norintiems dirbti verslui labiau įprastomis sistemomis dar reikės palaukti naujų sprendimų.

Apibendrinant, iPhone ir G1 ir labai panašūs, ir labai skirtingi. Abu patogiai valdomi prisilietimu, abu veikia kaip mp3 grotuvai ir leidžia žiūrėti YouTube klipus, abu turi GPS ir GoogleMaps žemėlapius (beje, fantastiškai naudinga funkcija) ir leidžia parsisiųsti bei žaisti tikrai puikius žaidimus. Abu turi ir foto kameras, apie kurias pabandysiu pakalbėti atskirame straipsnelyje. Pasirinkimas priklauso nuo vartotojo poreikių – jei Tau reikalingas puikiai atrodantis ir madingas telefonas, su kuriuo ne gėda (o gal net norisi), pasirodyti klube ar draugų kompanijoje, tai iPhone neabejotinas favoritas. Tuo tarpu G1 į klubą nesineščiau – didokas džinsų kišenei. Tačiau į kostiumo švarką telpa puikiai. Įvertinus atvirojo kodo operacinės sistemos lankstumą ir visiems kūrėjams prieinamos programų rinkos perspektyvas, pridedant galimybę plėsti atmintį ir prisimenant Google gigantą už Android pečių, HTC G1 – rimtas kandidatas tiek į darbui skirto įtaiso vietą, tiek kaip pramoginis telefonas su interneto bei „instant-messaging“ galimybėmis.

4 thoughts to “Palyginimas: G1 vs iPhone”

  1. Kai kurią grynai su asmeniniais patyrimais susijusią informaciją pateikei kaip absoliučią tiesą apie Android — negerai ;)

    Tuoj baiginėju savo review, matysi apie ką kalbu…

    O šiaip labai geras įrašas ++

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.